سایت مرکز فقهی

پایان نامه «حقوق جنگ» توسط حجت الاسلام مهدی رجائی پور از فارغ التحصیلان مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام نوشته و دفاع شد.

چکیده پایان نامه به شرح ذیل است. جهت دریافت پایان نامه با مرکز فقهی مشهد تماس بگیرید.

 

چكيده:

سالهاست بشر با جنگهای متعددی در اقصی نقاط جهان رو به رو بوده و هست. با نگاهی به این جنگها می‌توان نتیجه گرفت که قوانین فعلی در زمینه حقوق بشر دوستانه یا ناکارامد بوده و یا در حد کفایت نیست تا بتواند مانع تجاوزگری زیاده خواهان شود.

هر چند جنگ در ذات خود یک فاجعه است اما هدف از حقوق جنگ توجیه و مشروعیت این اعمال خرابکارانه نیست، بلکه حقوق مخاصمات مسلحانه می کوشد تا با وضع قوانینی از آثار مخرب آن کاسته و طرفین را ملزم به رعایت آن کنند، لذا ضرورت بحث از حقوق جنگ بیشتر احساس می‌گردد. از مهمترین یافته های این نوشتار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1- قدمت قوانین اسلامی نسبت به  حقوق بین الملل

2- مصونیت مالی و جانی تبعه دشمن (خود و خانواده) در دارالاسلام در زمان جنگ

3- امکان امان دادن به دشمن در زمان جنگ برای آشنایی با اسلام

4- رهایی از کشته شدن در صورت مسلمان شدن اسیر

5- امکان آزادی بدون قید و شرط بعد از اسلام آوردن البته با صلاح دید امام (ع) یا نائب حضرت.

در نهایت پیشنهاد می شود علاوه بر پرداختن به این حقوق، سازمانهایی جهانی برای آگاهی بخشی افکار عمومی و به منظور ایجاد فشار بر کشورهای غاصب ایجاد شود. همچنین می‌توان پیشنهاد کرد نهادی بین‌المللی تشکیل شود که با تدوین مقررات و ساز و کارهایی از بروز جنگ جلوگیری کرده و موضوعات اختلاف برانگیز را در منطقه حل و فصل نماید و نیز در اسرع وقت جنگها را متوقف کرده و مقرراتی جامع و کامل برای کاهش آثار مخرب جنگ تدوین نموده و طرفین را وادار به رعایت آن نماید.

تعداد بازدید :109
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز فقهي ائمه اطهار (ع) است.